Az EJHA – Emberi Jogi nevelési Hálózat – egy olyan ernyőszervezet, amelynek magánszemély tagjai az emberi jogi neveléssel foglalkozó társadalom tudósok, tanárok, és az információáramlást és az együttműködést segíti a magyarországi emberi jogi, demokratikus állampolgári és/vagy globális neveléssel foglalkozó szakemberek és szervezetek között.
A 2021. szeptember 26-án megtartott idei konferencia fő célja a szervezetek legfrissebb kiadványainak ismertetése és a pandémia utáni első személyes szakmai találkozó. Az utóbbi időben számos kitűnő, az emberi jogi neveléshez jól használható kiadvány – mesekönyv, kézikönyv, szakkönyv stb. – jelent meg, a konferencia programja ezekre épült, a műhelyfoglalkozások során a különböző szervezetek újabb emberi jogi kiadványait lehetett megismerni, melyeket az emberi jogi nevelési munkában lehet/érdemes felhasználni. A kerekasztal-beszélgetések keretében pedig az emberi jogi nevelés aktuális kérdéseiről, kihívásairól cseréltünk eszmét.
Az Első Kézből a Hajléktalanságról – EKH – programon kívül a teljesség igénye nélkül részt vettek még pl. az Amnesty International, a Közélet Iskolája, a NANE, a Labrisz Egyesület, Uccu Egyesület, Szimpozion Egyesület. Az EKH program a Menhely Alapítvány által kiadott Let’s Work! – Csináljuk együtt! – társadalmi szemlélet formáló programok nemzetközi tapasztalat gyűjteményének bemutatásával, standdal és a LookTalkAct című projekt képeiből összeállított kiállítással vett részt a konferencián. A kiállítás és a kötet egyaránt az Erasmus + program keretében megvalósuló Let’s talk about homelessness c. nemzetközi projektünk terméke. Három képviselőnk írja le a tapasztalatait.
Szamócza:
Jómagam két előadáson vettem részt, az egyiken a tudatos életre való nevelés volt a fő téma, amivel már gyerekkorban a mesékkel, ill. az ezekről való közös gondolkodással el lehet indítani a gyerekeket egy olyan úton, ami egy élhetőbb és emberibb jövőbe vezet. Ehhez segítséget nyújt a kiváló minőségű módszertani segédlet, amit bármely részvevő kaphatott, amennyiben igényelte. A másik előadás összevont volt, itt egyrészt a járvány alatt felbukkanó nehézségek áthidalásáról, leküzdéséről volt szó, másrészt a Meseország mindenkié c. könyvről, amelynek kapcsán a másságról, annak elfogadhatóságáról folytattunk eszmecserét. Számomra mindkét előadás érdekes volt, tanulságos, ha lesz rá lehetőségem, a következő EJHA konferenciára is eljövök.
Réka:
Kiállításunkon a legfrissebb anyagunkból válogattunk, az Erasmus+ pályázatban megvalósult LookTalkAct projektünk képeiből, melyek egy nemzetközi pályázati felhívásra beérkezett, a hajléktalanságot pozitív módon, előítéletmentesen bemutató képek gyűjteménye.
Magam két Meseország mindenkié mese feldolgozásán vehettem részt, egyik a családon belüli erőszakról, a másik a szegénységről szólt. Jó volt beszélgetni ezekről a témákról, ajánlom mindenkinek a foglalkozásokat.
Erdős B. Gyula
Én a Let’s Work! című kiadványunkat ismertettem az egyik műhelyfoglalkozás keretében, más foglalkozásokon résztvevő voltam, valamint az EKH standjánál tevékenykedtem, ahol az általam ismertetett kiadványon kívül a standon jelen voltunk a Fedél Nélkül utcalapszerzőinek alkotásait tartalmazó könyvekkel és szórólapjainkkal is.
Több műhelyfoglalkozáson magam is részt vettem. A Szimpozion Egyesület szekcióján történt beszélgetés a jelenlegi új, számukra rendkívül hátrányos jogszabályi helyzetre terelődött. A NANE szekcióján röviden beszélt a kiadványról, majd gyakorlatban bemutatta a könyvben szereplő érzékenyítő gyakorlatokat. Én pedig a Let’s Work – Csináljuk együtt – tapasztalati gyűjteményt ismertettem. Ebben a könyvben 4 ország 14 jó gyakorlatát, társadalmi szemléletformáló programját mutatjuk be a hajléktalanság témájában. Ezek képzőművészeti, színházi, aktivista projektek, de van köztük városi séta, élő könyvtár és érzékenyítő előadások is. A barcelonaiak csupa online projektet ismertettek, mintha számítottak volna a pandémiára. A német szervezet már háromszor szervezett meg egy európai hajléktalan aktivista találkozót, ahol a 120 főből 90%-a német anyanyelvű. A pozsonyiak jó gyakorlatként elsősorban színházi előadások, valamint egy nagy, hátrányos helyzetű témában szervezett színházi fesztivált ismertettek, melyben a visegrádi országok vesznek részt. Kevés időm maradt az EKH program bemutatására, melyben van városi séta, élőkönyvtár, 100 perces előadás szituációs játékkal és közösségi vacsora. Ezen kívül együttműködünk egy pesti és egy pécsi színtársulattal a hajléktalan témájú előadásaikban, ahová előadóinkat és tapasztalataikat adjuk.
Szerencsére tudtam szórólapot adni egy pedagógusnak, így reménykedhetünk egy meghívásban is EKH programunkkal.
Ha bővebben olvasnál az EJHA tevékenységéről: http://ejha-halozat.hu/
Réka, Szamóca és Erdős B. Gyula
A konferencián való részvételünk az Erasmus + program támogatásával, a Let’s Talk about Homelessness című projekt keretében valósult meg.