Meg kell vallanom, magam tapasztalatlan vagyok tenisz-ügyben. Engem igazából azok a sportok érdekelnek, melyeket kipróbáltam és örömet okozott a művelésük, még akkor is, ha egyikben sem voltam sikeres. Még egy kicsit sem. Teniszütő egyszer volt a kezemben, abból az alkalomból, hogy kicsi lányom (tizenkét éves volt akkor) a lábamra ejtette a saját sporteszközét. Nahát akkor fölemeltem az ütőt és úgy döntöttem: a tollaslabda sokkal könnyebb.
– Milyen volt a Gyermekkora?
– Mozgalmas gyermekkorom volt, mivel hárman vagyunk testvérek és nagyon sok unokatestvérem van, így állandóan zajlott körülöttünk az élet és mindig nyüzsgés volt a házban. Játszópartnerből soha nem volt hiány. Szívesen emlékszem vissza a Soltvadkerten töltött évekre. Amikor tehetem a versenyek között most is hazalátogatok, hiszen a családom nagy része, így a nagymamám is még mindig ott él és mivel ő már elég idős, nehezére esik Budapestre jönni, így amikor tehetem én látogatom meg. Nem különböztem egyébként a többi gyerektől én is szerettem bújócskázni bicajozni, a Büdös tóra járni és focizni
– Mikor kezdett el teniszezni?
– 6-7 éves voltam, amikor szüleim először vittek le magukkal a teniszpályára, ahol kezdetben a labdát szedtem, majd elkezdtek velem ütögetni, hátha megszeretem a teniszt. Később apukám elvitt Újhidy Zoltánhoz Kecskemétre, aki azt mondta, hogy érdemes velem foglalkozni, így eleinte csak hetente kétszer, majd egyre többször jártunk az edzésekre. Egy gyereknél szerintem nem ő egyedül dönti el, hogy milyen sportot választ, főleg 6-7 éves korban, hanem a szülő ebben a meghatározó. Szerencsére a mi családunk sportos család, így volt alkalmam több labdajátékot is kipróbálni, de mivel szüleim sok időt töltöttek a teniszpályán, ezért maradtunk ennél a sportnál.
– Mit jelent Önnek a sport?
– Az életet. A sportban élem a mindennapjaimat, ez a munkám és a hobbim is egyben.
– Volt már igazán mélyponton élete folyamán?
– Természetesen. Minden sportoló életében vannak hullámvölgyek és mélypontok, sőt egy szezonon belül akár több is lehet. Elég egy-két elvesztett meccs és az embernek elmegy az önbizalma ami magával vonzza a további csalódásokat, hiszen már nem olyan magabiztosan megy ki a pályára. Amennyiben az ellenfél kicsit is megérzi, hogy elbizonytalanodsz, képes felülkerekedni és már el is ment a mérkőzés. Az idei évben sajnos számtalanszor fordult ez velem elő. Nehéz megmondani, hogy hogyan lehet kijutni a gödörből, mert minden mélypont más. Egy biztos, segítség nélkül nem megy.
– Most éppen jó helyzetben érzi magát, vagy úgy gondolja, lehetne ennél jobb is?
– Úgy érzem, hogy lehetne jobb is a helyzet. Sajnos fizikálisan nem vagyok elég erős és ezért sok döntő szettes mérkőzést veszítettem el az utóbbi időben. Most kezdjük az alapozást és mindenképpen sokat fogunk a kondicionálással foglalkozni.
– Témát váltunk. Mit gondol a hajléktalan emberekről, van-e valamilyen kapcsolata velük?
– Nagyon sajnálom őket, mert a legtöbben közülük önhibájukon kívül kerültek az utcára. Közvetlen kapcsolatom nincsen, amikor tehetem és találkozom terjesztővel, mindig veszek az újságból. A Habitat for Humanity nagyköveteként pedig próbálok mindenhol segíteni ahol megfordulok a világban. Ez a jótékonysági szervezet segít embereknek házhoz, otthonhoz jutni. A versenyek során is számtalanszor elmegyünk egy-egy építkezésre amit a HFH épít.
– Mit gondol arról, hogyan kerülhetnek emberek a XXI. Században Európa közepén nyomorúságos helyzetbe?
– A gazdasági világválság folyamányaként sajnos nagyon sok ember elvesztette az állását és tudom, hogy nagyon nehéz újat találni, hiszen mindenhol leépítések vannak. A hitelek az egekbe emelkedtek, így nem tudják fizetni a lakásuk után a törlesztőrészletet, ami azt eredményezheti, hogy elveszítik az otthonukat. Az sem kirívó eset, sőt gyakori, hogy emberek egy-egy családi dráma után kerülnek az utcára.
– Ön próbálkozott már valamilyen műalkotással, akár vers, mese, rajz, festés, faragás, …?
– Nem vagyok művész típus és az általános iskolai rajzórán kívül eddig nem próbálkoztam festéssel vagy rajzolással. Naplót viszont írok, bár nem rendszeresen, de szeretem megörökíteni azt ami történik velem.
– Olyan világban élünk, ahol vesztesnek lenni bűn. Mit gondol, ki a lúzer?
– Én ezt nem így érzem, legalábbis a körülöttem lévő emberek nem ezt éreztetik velem, velünk, hogy bűn lenne az ha valaki vesztes. Véleményen szerint lúzer az, aki annak gondolja magát és ebben a hitben is él, ahelyett hogy próbálna belőle kitörni.
– Veszíteni mindég nehéz, Ön hogyan dolgozza fel magában a veszteséget/vereséget?
– A veszteséget nagyon nehezen, mert úgy gondolom, hogy minden ember számára nagyon nehéz ha elveszti a szeretteit.
A vereséget sem dolgozom fel könynyen, de azért itt vannak bizonyos szintek, mert nem mindegy, hogy az ember a világelsőtől kap-e ki vagy a százon kívül valakitől. A sorozatos vereségeket nagyon nehezen viselem, hajlamos vagyok az önsajnálatra, de mindig a lehető leghamarabb próbálok felállni a padlóról.
– Milyen tervei vannak a közeli jövőben?
– Decemberben teljes mértékben az alapozásra koncentrálunk edzőmmel. Karácsony előtt még elutazom egy kisebb versenyre Dubai-ba, majd januárban kezdődik a szezon, így három versenyen fogok indulni Ausztráliában. Szeretnék jól felkészülni a jövő évre és eredményesen indítani az új szezont.
– Mi is ezt kívánjuk. Köszönjük szépen a beszélgetést.
– Én köszönöm.
Az interjú az NCA támogatásával készült.